ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը ԼՂՀ Անկախության օրվա առթիվ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 23-րդ տարեդարձի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին: Ուղերձում ասված է.
«Հարգարժան պարոն Ղուլյան,
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 23-րդ տարեդարձի առթիվ:
Արցախի պետական տոն լինելով՝ այն իր էությամբ, իմաստով ու նշանակությամբ համահայկական տոն է, քանզի ազատ ու ինքնիշխան Արցախը ծնվեց համազգային միասնական պայքարի, համազգային ջանքերի շնորհիվ՝ մարմնավորելով Արցախում, Հայաստանում եւ սփյուռքում գտնվող մեր հայրենակիցների արդար ցանկությունն ու ձգտումը:
Ավելի քան 20 տարի հայկական երկրորդ պետությունը դե ֆակտո հանդես է գալիս որպես տարածաշրջանային գործընթացների անհերքելի մասնակից՝ վստահորեն շարժվելով դեպի դե յուրե ճանաչում: Այն սոսկ աշխարհագրական տարածք չէ, այլ խեղաթյուրված պատմական արդարությունը եւ սեփական բնօրրանում ապրելու իր իրավունքն արյամբ ու հաղթանակով վերականգնած մի ժողովրդի երկիր, որտեղ համամարդկայնորեն ընդունված արժեքներն ու համակարգերը շատ ավելի բարձր մակարդակի վրա են, քան որոշ հարեւան երկրներում, ինքնիշխանության գաղափարն ու այն ամբողջությամբ իրացնելու նպատակամղվածությունն անշրջելի են, իսկ դրանք պաշտպանելու կամքը՝ աներեր: Ադրբեջանական վերջին անփառունակ դիվերսիաները դրա լավագույն ապացույցն էին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակն ու ժողովուրդը վերստին ցույց տվեցին, որ իրենց հաղթանակները շարունակական են, սահմանները՝ անձեռնմխելի ու հուսալի պաշտպանված, ազատության ընտրված ուղին՝ հաստատուն, այդ ուղուց շեղելու բոլոր տեսակի, այդ թվում եւ ռազմական փորձերը՝ ձախողված:
Վստահ եմ, որ տարեցտարի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակիչներն իրենց կզգան ավելի ուժեղ, ավելի բարեկեցիկ ու ավելի մրցունակ երկրի քաղաքացիներ՝ իրենց արժանի տեղն ունենալով միջազգային հանրության ժողովրդավարական ընտանիքում:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Ձեզ, հարգելի պրն Ղուլյան, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 23-րդ տարեդարձի առթիվ եւ ի դեմս Ձեզ՝ մաղթում Արցախի ժողովրդին խաղաղություն եւ բարգավաճում, շարունակական հաստատակամություն եւ ոգու ամրություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության եւ տարածքային ամբողջականության պաշտպանության, երկրի հետագա հզորացման գործում»:

RA NA Speaker Galust Sahakyan Sends a Congratulatory Message on the Occasion of NKR Independence Day
On the occasion of the 23rd anniversary of the Proclamation of the Nagorno Karabakh Republic the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Galust Sahakyan sent a congratulatory message to the Speaker of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic Ashot Ghulyan. The message reads:
“Honourable Mr Ghulyan,
In the name of the RA National Assembly and on my own behalf I warmly congratulate you on the occasion of the 23rd anniversary of the Proclamation of the Nagorno Karabakh Republic. As an Artsakh national holiday, it is, in its essence, meaning and significance, a pan-Armenian holiday, as free and self-sovereign Artsakh was born due to all-national united struggle, all-national efforts, embodying the fair desire and aspirations of our compatriots in Artsakh, Armenia and Diaspora.
For more than 20 years the second Armenian state is “de facto” an undeniable participant of regional processes, confidently moving to “de jure” recognition. It is not a merely geographical territory, but a country of a people, who has restored with blood and victory the distorted historical justice and its right of living in its own Motherland, where the humanely recognized values and systems are at much higher level, than in some neighbouring countries, the idea of self-sovereignty and the desire of completely realizing it are irreversible, and the will of defending them is steadfast. The Azerbaijani recent inglorious diversions are the best evidence of it, when the defensive army and the people of the Nagorno Karabakh Republic again showed that their victories are continuous, the borders are inviolable and reliably defended, the chosen path of freedom is firm, and all kinds of efforts, including the military efforts to distract them from that path failed.
I am confident that year by year the inhabitants of the Nagorno Karabakh Republic will feel themselves citizens of a stronger, more welfare and more competitive country, having their deserved place in the democratic family of the international community.
Once again I congratulate you, dear Mr Ghulyan, on the occasion of the 23rd anniversary of the Proclamation of the Nagorno Karabakh Republic and in the person of you I wish the Artsakh people peace and prosperity, continuous resoluteness and firmness of spirit in the protection of independence and the territorial integrity of the Nagorno Karabakh Republic, in the further strengthening of the country.”